browser icon
Folositi o versiune insecura a web browser. Va rog sa va updatati browserul.
Folosind o versiune veche a browserului va puntei in pericol computerul. Pentru o experienta mai sigura, mai rapida va rog sa va updatati browserul sau sa incercati un nou browser astazi.

Colindul Sfant si bun

Posted by on decembrie 27, 2014

” COLINDUL SFÂNT ȘI BUN “ în protopopiatul Triveneto 2

Duminică 14 decembrie a fost o zi de aleasă bucurie duhovnicească pentru parohiile care formează protopopopiatul Triveneto 2. Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Siluan, episcopul Italiei biserica “ Sf. Apostoli Petru ṣi Pavel “ din Padova, păstorită de P.C Parinte consilier Gheorghe Verzea a găzduit prima ediție a Festivalului de colinde ṣi tradiții creṣtine de iarnă “ COLINDUL SFÂNT ȘI BUN “.

După cuvântul de introducere a P.C Părinte Protopop CODREA GABOR unde s-a explicat sensul, valoarea ṣi semnificația cântărilor de Craciun au urmat colinde tradiționale româneṣti ṣi populare, obiceiuri de Crăciun ṣi de Anul Nou, urături, poezii având ca tematică “ Naṣterea Domnului “, program prezentat de următoarele parohii: VERONA I, CAMPOSANPIERO, PADOVA II, BOLZANO, BASSANO DEL GRAPPA, TRENTO, VICENZA, VILLAFRACA DI VERONA, PADOVA I, ROVIGO, LEGNAGO, VERONA II, THIENE si ABANO TERME. Atmosfera de rugăciune specifică perioadei a primit o nouă încărcătură simbolică ṣi prin costumele popular- tradiționale îmbrăcate de participanți, fiecare din zona geografică de proveniență.

Domnul să răsplătească osteneala tuturor celor care au contribuit la acest festival, mulți dintre ei venind cu colindul de departe pentru a aduce vestea Naṣterii Domnului ṣi un strop de bucurie sfântă în sufletele celor care îl primesc.

Preot Lucian Milăṣan,
BOLZANO
Consilier cultural/Protopopiatul Triveneto 2

http://www.episcopia-italiei.it/index.php/ro/home/74-episcopia-italiei/stiri/4721-colindul-sfant-si-bun-in-protopopiatul-triveneto-2

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>