browser icon
Folositi o versiune insecura a web browser. Va rog sa va updatati browserul.
Folosind o versiune veche a browserului va puntei in pericol computerul. Pentru o experienta mai sigura, mai rapida va rog sa va updatati browserul sau sa incercati un nou browser astazi.

Cum folosim apa sfintita

Apa-sfintita
Posted by on august 9, 2012

Apa este elementul cel mai important pentru toate creaturile. Crestinii in general si mai ales persoanele bolnave trebuie sa consume apa sfintita. In felul acesta se vor impartasi de energiile necreate ale DUHULUI SFANT. Sfintirea ei inseamna aducerea apei la starea initiala asa cum a creat-o Dumnezeu la inceput cand era vie si nealterabila, dar dupa caderea omului in pacat a inceput alterarea si pierderea calitatii ei de „ apa vie „. Preotul, prin rugaciuile de invocare a Duhului Sfant nu face decat sa redea apei actuale, ale carei molecule se misca dezordonat ( miscarea Browniana ) starea in care miscarea moleculelor este ordonata si ritmica.

In legatura cu modul de folosire a apei sfintite, precizam:
• oricine poate consuma apă sfințită cu condiția să nu manânce și să nu bea nimic dupa orele 24, adica miezul nopții, pentru ca ziua următoare să o începem cu harul lui Dumnezeu, ce se află în această apă sfințită;
• pentru cei căsătoriți, condiția principală pe care trebuie să o îndeplinească pentru a consuma apa sfințită este „curățenia trupească”;
• elevii și studenții pot să bea dimineața, înainte de masă, să se stropească pe frunte și pe hainele de pe ei, pentru a le lumina Dumnezeu mintea, pentru a le dărui înțelegere și pricepere;
• se poate stropi prin casă atunci când se crede de cuviință (suspect de farmece, descântece, vrăjitorii sau alte lucrări diavolești);
• celor bolnavi, apa sfințită le este de mare trebuință: să o bea pe nemâncate, să-și stropească hainele de pe ei și rănile sau locurile dureroase;
• grajdul animalelor se poate stropi în fiecare lună cu apă sfințită dar mai ales când apar diferite boli la animale sau păsări;
• este indicat ca grădinile și țarinile să se stropească cu apă sfințită atât la semănat și recoltat, cât și la apariția dăunătorilor sau altor boli;
• mașinile și orice utilaj cu care lucrăm, de asemenea sa se stropească cu apă sfințită împotriva accidentelor;
• femeile pot folosi apa sfințită numai în perioada de curățenie.
Prin împărtășirea în fiecare zi cu aceste elemente sfintite, cu credință, cu rugăciune și cu post, se dobândește sănătate trupească și sufletească, se întărește credința, se sfințește tot ce ține de casele oamenilor și se alungă diavolii, teama, frica de moarte, visele rele și orice primejdie. Acea zi este binecuvântată de Dumnezeu.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete HTML și atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>